Psychoterapia pary lub małżeńska

„Gdy dwoje ludzi jest razem,

To jest im łatwiej, bo są razem

I jest im trudniej, bo są razem.”

Iwona Chmielewska

 

 

Psychoterapia pary lub małżeńska adresowana jest do związków, które doświadczają trudności, z którymi nie potrafią się uporać korzystając z własnych możliwości. Kłopoty te objawiają się w zakłóceniach w komunikacji, nasileniu konfliktów, poczuciu niezrozumienia czy emocjonalnego oddalenia i dystansu, zaburzeniach w sferze seksualnej.

Znaczące kryzysy w związkach mogą wiązać się z niezrozumieniem potrzeb, zdradą, chorobą jednego z małżonków, która znacząco wpływa na funkcjonowanie związku. Trudności mogą  wiązać się z etapem rozwoju związku, np. pojawienie się dziecka, napięcia między rodzicami a nastolatkami związane z powolnym usamodzielnianiem się dziecka, kryzys „opuszanego gniazda” czyli dalsze życie małżonków po odejściu z domu rodzinnego dzieci.

Małżonkowie we wspólnym wysiłku z terapeutą poszukują źródła trudności, próbują określić wzajemne oczekiwania i skonfliktowane potrzeby. Próbują poznać udział każdego z partnerów w powstawaniu i podtrzymywaniu kłopotów. Analizie poddawane są również wzorce relacji z rodzin pochodzenia każdego z partnerów, dzięki czemu można określić nieświadome oczekiwania partnerów wobec siebie.

W związku z tym podstawowym warunkiem zdrowienia jest zaangażowanie obu partnerów w rozwiązanie aktualnych problemów. Gabinet psychoterapeuty staje się bezpiecznym miejscem, w którym małżonkowie mogę mówić do siebie, a czasem po raz pierwszy móc się usłyszeć. Dzięki temu doświadczeniu pojawia się szansa na wzrost bliskości w związku i wzajemnego zrozumienia, poprawę jakości relacji oraz satysfakcji ze związku.

Sesje trwają ok. 1,5 godziny i odbywają się z częstotliwością co 2-3 tygodnie. Są prowadzone przez jednego lub dwóch terapeutów.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *